ВСП "Лохвицький механіко-технологічний фаховий коледж
Полтавського державного аграрного університету" 

160 Років з дня народження Софії Окуневської-Морачевської

У ній «ніщо не було незначне»

12 травня  відзначаємо 160 років від дня народження першої українки-лікарки в Австро-Угорській імперії Софії Окуневської-Морачевської (12 травня 1865  –  25 лютого 1926)

Український громадський діяч, перша випускниця університету й перша доктор медицини Дунайської імперії Софія Атанасівна Окуневська народилася 12 травня 1865 р. у церкві Св. Івана-Богослова села Довжанки Теребовельського повіту Королівства Галичини та Володимирії у складі Австро-Угорщини (нині – Тернопільський район Тернопільської області). Село те й досі стоїть на річці Довжанка за десять кілометрів від Тернополя.

Здобула медичну освіту в Цюріху. Практикувала у Швейцарії, Чехії, у місті Львові. Дружина відомого польського літературного критика, хіміка і лікаря Вацлава Морачевського. Родичка Наталії Кобринської. Нею захоплювалися Іван Франко і Василь Стефаник. Приятелювала з Ольгою Кобилянською. Саме Софії Окуневській Ольга Кобилянська, тоді ще зовсім не відома письменниця-початківець, завдячувала тим, що почала писати українською мовою. «Заговорила до мене українською мовою, переконуючи, що мені треба писати не по-німецьки, а для свого народу – по-українськи, навчила фонетикою писати, надавала українських книжок», – згадує Ольга Кобилянська в автобіографії. Софія Окуневська і для Ольги Кобилянської, і для інших українських дівчат і жінок стала зразком того, що, попри заборони, закони чи осуд, жінка може досягти омріяної, вищої мети. За свій 61 рік Софія Окуневська встигла зробити чимало, але її особисте життя не можна назвати надто вдалим.

Так, Софія Окуневська-Морачевська стала взірцем того, що у житті амбітна жінка неодмінно досягне омріяної мети.

Так, вона стала першим лікарем в Австро-Угорщині.

Так, вона стала першим лікарем у Західній Україні, яка використовувала променеву терапію у боротьбі з онкологією, започаткувавши лікування раку шийки матки радієм за методою Марії Склодовської-Кюрі.

Так, за співчуття до чужого болю та безкорисливу працю хворі називали її святою Софією.

Утім, все минає, бо кожна доба народжує нових героїв.

Працівниками бібліотеки   підготовлено матеріали для проведення виховних години та оформлено інформаційну виставку «Невідома Софія Окуневська». Завітайте до бібліотеки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *